טיפול שיאצו משפר מצבם הקליני של חולי סכיזופרניה

ידיעה מיום 16.4.09

במחקר פיילוט ראשון בעולם שנערך בביה”ח הרצוג ע”י קבוצת חוקרים בראשות ד”ר פסח ליכטנברג, נמצא שטיפול שיאצו יכול לשפר את מצבם הקליני והרגשתם של חולי סכיזופרניה. ד”ר ליכטנברג: “מדובר במחקר ראשוני בעל תוצאות מבטיחות שאנו רוצים לאשש במחקר גדול יותר וקפדני”.

 המחקר בא לקבוע האם שיאצו, שמעולם לא הוערך כדרך טיפולית למחלות פסיכוטיות, יכול להביא שיפור קליני לחולי סכיזופרניה. 12 חולי הסכיזופרניה כרונית שנבחרו לקחת חלק במחקר (גילאי 18-60), נמצאו יציבים יחסית חודש לפחות לפני תחילת המחקר ובעלי יכולת לשתף פעולה במשך 40 דקות של טיפול שיאצו. כל משתתפי המחקר הסכימו בכתב להשתתפותם והמחקר אושר ע”י ועדת הלסינקי וע”י משרד הבריאות.

במהלך המחקר קיבלו הנחקרים 8 טיפולי שיאצו במשך 4 שבועות, זאת כתוספת לטיפול התרופתי והפסיכו-חברתי. כל הנחקרים הוערכו כעבור שבועיים, 4 שבועות ו-12 שבועות מתחילת המחקר.

 התוצאה: שיפור קליני וסטטיסטי משמעותי שנשמר גם בשבוע ה-12 ממועד תחילת המחקר. תוצאות המדידות שנערכו במהלך המחקר והעובדה שבמקביל לא נעשה שינוי תרופתי, מצביעות על כך שטיפולי השיאצו גרמו לשיפור שבמצב החולים.

איך השיאצו שיפר את מצבם הקליני וההרגשתי של החולים? ד”ר ליכטנברג:”המכניזם שהביא לשיפור לא ברור. יתכן שה-cytokine , הורמון מערכת החיסון, הושפע מהפעלת “הנקודות המרידיאניות” שלפי הרפואה הסינית המסורתית.

לרשימת הכתבות המלאה>>

Share